Poradniki do TikTok

7 powodów, dla których TikTok jest szkodliwy

7 powodów dla ktorych tiktok jest szkodliwy

W tym wpisie powiemy Ci dlaczego powinieneś usunąć konto na tiktok. Pamiętaj, informacje, które przedstawimy tutaj należy przyjąć z dystansem 🙂

Z ponad 1 miliardem miesięcznych użytkowników, można powiedzieć, że TikTok wziął świat szturmem od czasu swojej premiery we wrześniu 2016 roku.

Ale jak w przypadku tak wielu aplikacji mediów społecznościowych, nie wszystko jest różowe. TikTok ma ciemną stronę, która może sprawić, że dwa razy zastanowisz się nad korzystaniem z tej aplikacji.

Poniżej przedstawiamy siedem powodów, dla których TikTok jest zły dla wszystkich.

Wpływy chińskie

Choć niesprawiedliwe byłoby porównywanie wszystkich chińskich aplikacji, niezaprzeczalnym faktem jest to, że TikTok doświadczył więcej niż wystarczającej liczby kontrowersji, które można przypisać jego chińskim właścicielom, firmie ByteDance.

Poniżej znajduje się podsumowanie niektórych z tych kontrowersji:

  • TikTok został usunięty z Hongkongu w związku z ostatnimi problemami w tym regionie.
  • Wszyscy mieszkańcy Chin kontynentalnych, których operatorami są China Mobile, China Telecom lub China Unicom, nie mogą korzystać z aplikacji.
  • Rząd Stanów Zjednoczonych był bliski zakazania TikTok w Ameryce w sierpniu 2020 roku, po tym jak ówczesny prezydent Donald Trump powiedział, że ma dowody wskazujące na to, że ByteDance „może podjąć działania, które zagrażają bezpieczeństwu narodowemu Stanów Zjednoczonych”.
  • Indie zakazały TikTok w czerwcu 2020 roku po tym, jak rząd stwierdził, że jest to „szkodliwe dla suwerenności i integralności Indii, obrony Indii, bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego”.

TikTok szkodzi Twojemu mózgowi

Format TikTok polegający na wyświetlaniu krótkich filmów wideo został powiązany ze zmniejszeniem czasu koncentracji uwagi, gdy aplikacja jest używana przez ponad 90 minut dziennie.

Problem stał się tak poważny, że TikTok został zmuszony do podjęcia działań. Zatrudniono influencerów, aby prosili użytkowników o robienie przerw w oglądaniu, a także stworzono wyskakujące ostrzeżenia zachęcające do zaprzestania przewijania.

Chociaż korzystanie z aplikacji, która uszkadza mózg, nie jest dobrym pomysłem dla każdego, problem ten jest szczególnie istotny w przypadku TikTok ze względu na demografię. Ponad 60 procent użytkowników ma mniej niż 24 lata, a więc jest to okres, w którym ludzki mózg nie jest jeszcze w pełni rozwinięty.

Cenzura

Na TikTok panuje bałagan w moderacji, a cenzura jest powszechna na całej platformie.

Na przykład problem związany z usuwaniem tagów doprowadził do jeszcze większego wykluczenia niektórych już zmarginalizowanych społeczności. Użytkownicy, którzy protestowali przeciwko rasizmowi w swoich filmach, odnotowali spadek popularności innych swoich materiałów. Nie istnieje żadna lista zakazanych słów lub zwrotów. Nie jest też jasne, czy ograniczenia są kierowane przez sztuczną inteligencję, czy przez ludzi.

Jeśli myślisz, że to wszystko pogłoski, zastanów się jeszcze raz. W marcu 2020 r. organizacja The Intercept dotarła do wewnętrznych dokumentów TikTok, w których stwierdzono, że moderatorzy muszą usuwać posty użytkowników, którzy są „zbyt brzydcy, biedni lub niepełnosprawni”. Problem się pogłębia, a nie poprawia.

Nie próbuj tego w domu

Wyzwania” w mediach społecznościowych to nic nowego. Wiele z nich to niegroźna zabawa, w której często zbiera się pieniądze na szczytny cel. Kto mógłby zapomnieć o takich klasykach, jak „ice bucket challenge” czy „mannequin challenge”?

Jednak niektóre z nich wkraczają na niebezpieczne terytorium, i to właśnie wtedy robi się niepokojące. Jednym z pierwszych trendów był „Planking”, w którym ludzie ustawiali się w niebezpiecznych pozycjach (np. na szczycie wieżowców lub na torach kolejowych) tylko po to, by zrobić zdjęcie na Instagram.

TikTok doprowadził ideę niebezpiecznych wyzwań do nowych ekstremów. Wyzwanie „Penny Challenge” (w którym upuszczasz grosik między gniazdko ścienne a wtyczkę) wywołało pożary domów, a wyzwanie „Skull breaker challenge” polega na celowym potknięciu się ludzi. Odnotowano poważne obrażenia.

Jest też wyzwanie inne wyzwanie. Zachęca ono uczniów do kradzieży lub dewastacji mienia szkolnego. Kilku uczniów zostało aresztowanych, a szkoły zostały zmuszone do wydania pieniędzy na naprawę zniszczonego mienia.

Wszystko to sprawia, że TikTok jest całkowicie nieodpowiedni dla dzieci, a mimo to nadal z niego korzystają.

Gromadzenie danych

Na dobre i na złe, większość użytkowników akceptuje obecnie fakt, że wszystkie aplikacje na naszych telefonach w jakiś sposób nas śledzą. Ale choć media społecznościowe zawsze były jednym z najgorszych winowajców, techniki zbierania danych stosowane przez TikTok są szczególnie dystopijne.

W swojej polityce prywatności TikTok twierdzi, że gromadzi „informacje, które podajesz w kontekście tworzenia, wysyłania lub odbierania wiadomości”. Tak – TikTok może aktywnie obserwować, co piszesz w wiadomościach do znajomych, nawet jeśli nigdy nie naciskasz przycisku wysyłania.

Żąda również dostępu do modelu telefonu, rozdzielczości ekranu, aktualnego systemu operacyjnego, numeru telefonu, adresu e-mail, lokalizacji, wzorców naciśnięć klawiszy, a nawet listy kontaktów. Nic z tych rzeczy nie wydaje się ważne, jeśli chcesz tylko oglądać 15-sekundowe klipy.

Nie jest przesadą stwierdzenie, że TikTok stanowi zagrożenie dla Twojej prywatności.

Problemy z bezpieczeństwem

Wielu badaczy bezpieczeństwa znalazło luki w zabezpieczeniach aplikacji TikTok.

Błędy te obejmują zarówno wykorzystywanie przez hakerów wiadomości SMS do uzyskiwania nieautoryzowanego dostępu do kont, jak i problemy związane z używaniem protokołów HTTP i HTTPS podczas przesyłania filmów.

Niepokojące treści

Nie brakuje badań, które dowodzą, jak szkodliwe dla zdrowia psychicznego są media społecznościowe.

Obciążenie mózgu przybiera różne formy. Można znaleźć wiele przypadków typowych plag mediów społecznościowych – nękanie, nadużycia i cyberprzemoc.

Problem sięga jednak głębiej. Na przykład wielu młodszych użytkowników umieszcza w sieci treści prowokujące seksualnie. Zdarzają się też przypadki, gdy byli partnerzy próbują zrujnować życie swoim byłym partnerom, umieszczając w sieci filmy i zdjęcia ze swoich dawnych związków.

Ma to realne konsekwencje dla użytkowników. W Egipcie pięć kobiet zostało skazanych na dwa lata więzienia za „naruszanie moralności publicznej” w swoich filmach TikTok.

Niestety, niekończący się strumień antysemityzmu, rasizmu i ksenofobii. Zdarzało się nawet, że ISIS wykorzystywało tę platformę do promowania swojej ekstremistycznej propagandy.

Wszystkie te problemy mogą sprowadzić Cię na ścieżkę, na którą nie chcesz wkroczyć. Nie stawiaj się niepotrzebnie w takich sytuacjach.

Usuń TikToka już dziś!

W 2018 r. ruch #DeleteFacebook nabrał rozpędu, gdy użytkownicy protestowali przeciwko ukrytym motywom i podejrzanym praktykom firmy.

Ale podczas gdy Facebook nie jest bezkarny i bez wątpienia zasługuje na uwagę za decyzje, które podjął w ostatnich latach, TikTok jest o wiele gorszy.

Wniosek z tego jest dość prosty. Nie powinieneś mieć konta, nie powinieneś mieć aplikacji na swoim telefonie i nie powinieneś zachęcać innych użytkowników do rejestracji.

Są to jednak tylko nasze obserwacje i pomimo tego, żeby my sami udostępniamy poradniki jak korzystać z tiktoka, decyzja należy do Ciebie czy nadal będziesz korzystać z tiktoka czy przejdziesz na mniej szkodliwe i czasochłonne platformy takie jak instagram czy Facebook – Lub po prostu wyjdziesz na dwór spotkać się ze znajomymi 🙂